av Petter Molaug
Middelalderparken skal gjøres ferdig som en del av avtalen mellom BaneNOR og Oslo kommune. Da blir ansvaret for parken overført fra BaneNOR til Oslo kommune. Når dette blir, er fortsatt ikke bestemt. Det er også andre deler av middelalderbyen som venter på at BaneNOR skal gjøre seg ferdig. I nord er det Barokkhagen over jernbanekulverten til Follobanen og vernebygget over nordfløyen i Bispeborgen. I sør er det markering av Alnaelvas løp fra Geitabru og ned til Vannspeilet.
Vi gleder oss over at Middelalderparken har fått gress, og at det er plantet trær flere steder. To av middelalderens viktigste gateløp, Vestre strete og Clemensallmenningen, er markert med trebrolegninger og har fått diskrete gatelys. Laftebygninger fra middelalderen skal markeres der hvor det ble funnet deler av slike ved utgravningene for jernbanen på slutten av 1800-tallet. Men Middelalderparken og middelalderbyen for øvrig vil ikke være ferdig når overføringen skjer. Det er meget som fortsatt vil stå igjen og som vil være opp til Oslo kommune å sørge for. Og det vil være behov for midler fra private, både stiftelser og selskaper. Trær plantet langs Bispegata. I bakgrunnen til høyre sykkelstativ og toalett ved inngangen til parken fra Bispegata. I bakgrunnen til venstre er Bispekilen. Her er det siktlinje fra Oslo torv mot Akershus festning. Dessverre er det trær langs kong Håkon 5s gate rett i siktlinjen.
Det har lenge vært planlagt å bygge et middelalder havnemiljø ved Vannspeilet. Strandkanten til Vannspeilet skal illudere sjøbredden av Bjørvika slik den kan ha vært rundt år 1300. Den gangen var det mange sjøhus og naust langs sjøbredden og brygger ut i Bjørvika. Det er bestemt at det ikke blir flere enn fem sjøhus i havnemiljøet, og at disse skal stå ved enden av Clemensallmenningen, en brygge som gikk ut i dagens Vannspeilet. Denne bryggen ble i middelalderen kalt Clemensbryggen.
De første to sjøhusene ble ferdig bygget utvendig i 2024 og 2025. I årene 2027 til 2028 skal det bygges ytterligere tre. Sjøhus nr.3 har stiftelsen Oslo middel-alderby satset på å finansiere byggingen av. Den er anslått å koste ca. kr.4 mill. Den er tenkt å brukes som et lokale for møter og til andre formål. Det var ønsket at det skulle ligge kopier av mindre middelalderbåter på Vann-speilet. Den første slike, Norild, ble ferdig i juni 2019 og lå i Vannspeilet der et halvt års tid før den ble fraktet med lastebil til Maritimt museum på Bygdøynes. Der har den fått rigg og har ligget i sjøen siden. Når skal den tilbake til Middelalderparken?
Norild på Vannspeilet, godt passet på av svanen. I bakgrunnen Munchmuseet bak Kong Håkon 5s gate. Her er det nå bygget opp en stor rekke med nybygg siden 2019, da dette bildet ble tatt.
Man kan også se det slik at det ikke er en målsetning at parken skal bli gjort helt ferdig. Man kan heller tenke at Middelalderparken aldri vil bli helt ferdig. Men uansett må den fortsatt være en historisk park, en park med tilbud til Oslos innbyggere for tilreisen-de og en park for nærmiljøet.
Utsnitt av bilde av Oslos bebyggelsen ned mot Bjørvika i 1324. Tegning av Ole A. Krogness for NIKU.