Medlemsturer
Lørdag 7.juni 2025: DAGSTUR TIL STUBLJAN, OPPGANGSSAGA I GJERSJØELVA OG MARITAS LOKALHISTORISKE MUSEUM
Stubljan var i sin tid en av de største og mektigste herregårdene i landet, med store landeien- dommer på østsiden av Oslo- fjorden. Godset ble utskilt fra Nedre Ljan omkring 1600, og fikk navn etter sin første eier, Christopher Nilssøn Stub. Stubljan var i sin tid en av landets største herregårder med store eiendommer på østsiden av Oslofjorden. Stubljan har navnet etter gårdens første kjente eier, lagmann i Oslo Christoffer Nielssøn Stub som døde i 1630. Stubljan ble solgt til Rasmus Søfrenssøn i 1647, og hans datter Sidselle arvet gården. Hun giftet seg 7. oktober 1694 med rådmannen i Christiania, Peder Pedersøn Müller. Dermed kom Stubljan og Hvitebjørnbruket under samme eier og ble etter det kalt Ljansgodset. Godset ble nå i slektens eie til det opphørte i 1937. Hovedbygningen brant i 1913, og bare grunnmuren står igjen som ruin. En paviljong fra 1700-tallet i rokokkostil er bevart. Gårds- og parkanlegget er fredet.
Her vil vi få en omvisning og høre fortellingen om det fordums industrieventyret.
Eierne på Stubljan drev stort med trelast og fikk anlagt sagbruk og annen vanndrevet industri langs Gjersjøelva, som renner ut i fjorden rett sør for Hvervenbukta. Her har Gjersjøelva natur- og kulturpark fått reist en kopi av en 1600-talls oppgangssag – «Gurisaga» - som vil vi få se i drift. Like ved ligger Norges eldste sagruiner fra før 1531.
Langbygningen, med "Maritas lokalhistoriske museum", var opprinnelig et boligkompleks med 8 leiligheter for sagbruksarbeiderne og deres familier. Her er det nå utstillinger med en rekke temaer, som familien Ingiers tid på Stubljan med en rekke originale møbler, drakter og andre gjenstander, industrivirksomheten i Gjersjøelva, arbeiderkultur, håndverk, lokalhistorie knyttet til bl a 2. verdenskrig og enda mer.
Gjersjøelva natur- og kulturpark med sag, mølle og museum er etablert og drevet av lokale frivillige krefter. Kulturvernrådet i Akershus sin pris for 2024 for arbeid med kultur og kulturminner er nettopp tildelt Marita Huseby for innsatsen hun har gjort for museet i Langbygningen, «Maritas lokalhistoriske museum». Hele Gjersjøelva natur- og kulturpark fikk samme pris for ca 20 år siden.
I Langbygningen vil det bli servert en enkel lunsj med sandwich fra Anne på landet og vaffel, kaffe og te.
Det blir satt opp buss som går fra Operagata i Oslo kl 10.00 med retur ca kl 16.00.
Pris: kr 650,- pr pers.
Påmelding til Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. merket TUR 7. JUNI. Vennligst oppgi fullt navn, epost og mobilnr. Faktura vil bli tilsendt.
Ved matallergier: "Anne på landet" kan dessverre ikke påta seg å levere glutenfritt, så de som er avhengig av tilpasset mat bes ta med egen matpakke.
OBS! Max. 40 plasser!